Čo vám môže priniesť sebestačnosť?

Za posledné desaťročia sme sa naučili pohodlnému spôsobu života. Nie je problémom zbehnúť do hypermarketu a nakúpiť všetko, od zeleniny počnúc až po motorovú pílu. Bývali ale časy keď tomu tak nebolo. Šikovné ženské ručičky doma varili, piekli, šili, vyšívali, štrikovali a muži majstrovali, opravovali a záhradníčili. Väčšina domácností na dedine vlastnila domček zo záhradou a kurínom či v lepšom prípade s chlievikom.

těstoviny

Našťastie sa tento trend vracia. Počet remeselníkov, cukrárok a pekárok, ktoré zavesili svoje predchádzajúce lukratívne zamestnania na klinec a vrhli sa do výroby vlastnoručne vyrobených produktov, rastie geometrickým radom. Samozrejme všetko má svoje pre aj proti.
Efektivita domácej produkcie často závisí od viacerých faktorov: A každý začiatok má svoje zákonitosti. Úspechu vždy predchádza tŕnistá cesta plná množstva pokusov a omylov. Ale kto nevyskúša – nevie. Preto to skúste priatelia! Začnite s niečím jednoduchým čo viete a čo bez problémov zvládnete. Odmenou vám bude minimálne dobrý pocit, že niečo pre seba robíte.

zavařenina

Ak si nedôverujete a ste „ľaví“ pri všetkých možných činnostiach tak skúste začať s domácim varením. Pri nezdare môžete svojím výtvorom prinajhoršom nakŕmiť psa, sliepky alebo záchodovú misu.
A v tom lepšom sa môžete vypracovať na šéfkuchára reštaurácie s piatimi michelinskými hviezdami. To už stojí za pokus, no nie?
Byť šikovným a sebestačným v prípade jedla prináša aj iné benefity:

zelenina

ušetríte peniaze – je viac než isté, že domácim stravovaním ušetríte množstvo peňazí. Našťastie už nemusíme loviť zvieratá ani vyrývať chutné korienky, možností ako a kde získať suroviny na prípravu jedla je naozaj dosť:
1) nákup v obchode
2) nákup na tržnici od overených predajcov
3) nákup od príbuzných a známych, ktorí sa pestovaním a chovom zaoberajú
4) vlastná produkcia zeleniny, ovocia, hospodárskych zvierat
zdravší životný štýl – absolútne nespochybniteľný benefit
dobrý pocit a zábava – už ste niekedy kuchtili s rodinou, deťmi alebo priateľmi? Že nie? Tak to skúste a pochopíte tento posledný bod 🙂